Joseph Gies & Frances Gies - Cykl: Życie w średniowieczu (tom: 1-6)
..::(Info)::..
Wielkość: 114.xx MB / (267.xx MB)
Gatunek: historia
Rodzaj Kompresji: RAR
Zawartość: Pdf.Epub.Azw3.Mobi
Wersja Językowa: [PL]
Rok wydania: 2017/21
Cykl: Życie w średniowieczu (tom: 1-6)
..::(Opis)::..
Info:...
...
I. Życie w średniowiecznym zamku
Poznaj świat, który zainspirował George’a R.R. Martina.
Zwiedzałeś kiedyś zamek?
Widziałeś ich wiele, ale wciąż nic o nich nie wiesz. Dwoje cenionych historyków przedstawia barwny świat życia średniowiecznej warowni. Od władcy i jego pani, przez rycerza, halabardnika zasypiającego przy bramie, aż po pomocnika kuchennego i jego psa.
Czy mieszkańcy zamków się nudzili? Co jedli? Czy obowiązywał tam wyjątkowy kodeks zachowań seksualnych? Dlaczego moda na dwie sypialnie ratowała życie, i to nie tylko małżeńskie?
Do czego służyły pomieszczenia w zamku? Od tych reprezentacyjnych aż po te, w których przebywała tylko służba. Czy każde z nich miało swoje sekrety?
Joseph Gies i Frances Gies prowadzą nas przez życie w średniowiecznej warowni, które zachwyca i zaskakuje.
Oglądasz "Grę o tron"?
Sprawdź, z czego skorzystał George R.R. Martin, tworząc zachwycający świat "Pieśni lodu i ognia". Odkryj postaci, które posłużyły mu do stworzenia bohaterów "Gry o tron". Szukaj powiązań i krocz śladami mistrza.
"Życie w średniowiecznym zamku" to lektura obowiązkowa dla miłośników historii oraz każdego wielbiciela George’a R.R. Martina.
[Znak Horyzont, 2017]
II. Życie w średniowiecznej wsi
Poznaj świat, który zainspirował Georga R.R. Martina.
Fascynuje Cię średniowiecze? Zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądało życie w średniowiecznej wsi? Kim byli jej mieszkańcy? Czym się zajmowali? Co jedli? Jak się ubierali? Jak dbali o higienę i czy w ogóle to robili? Jak dokładnie wyglądała ich codzienność? Wszystkie te sekrety odkrywają przed nami znakomici badacze tej epoki Joseph i Frances Gies.
Spotykamy mieszkańców wsi przy pracy i w czasie wiejskich uroczystości. Zasiadamy z nimi przy stole i w kościelnej ławie. Poznajemy czym jest pańszczyzna i jak wyglądały relacje między panem a chłopem. Poznajemy też wieś jako jedno z pierwszych nowoczesnych społeczeństw, które stworzyło podwaliny pod współczesną cywilizację.
Dwoje cenionych historyków po raz kolejny zabiera nas w fantastyczną podróż po czasach średniowiecza, które niezmiennie zachwyca i zaskakuje.
Oglądasz "Grę o tron"? Natchnieniem dla George'a R. R. Martina przy tworzeniu fascynującego świata "Pieśni lodu i ognia" były czasy średniowiecza. Wówczas wśród jego lektur znalazły się także książki małżeństwa Giesów. Dziś każdy z nas może kroczyć jego śladami w poszukiwaniu tego, co go zainspirowało.
"Życie w średniowiecznej wsi" to kolejna część wspaniałej trylogii, stanowiącej lekturę obowiązkową dla miłośników historii oraz każdego wielbiciela twórczości George'a R. R. Martina.
[Znak, 2018]
III. Życie w średniowiecznym mieście
Poznaj świat, który zainspirował Georga R.R. Martina
Swobodnie poruszasz się w miejskiej dżungli? A wiesz, że istaniała już średniowieczu?
Zanurz się w świat średniowiecznego miasta i poznaj jego życie od podszewki. Razem z dwojgiem cenionych historyków zwiedzisz teatr, kościół i szkołę, zrobisz zakupy na rynku i pójdziesz do lekarza. Zawitasz w domu mieszczanina i poznasz jego żonę. Zostaniesz zaproszony na ślub i pogrzeb, a nawet zajrzysz na salę porodową.
Co ludzie robili w kościele? A co w budynku pod szyldem z jednorożcem? Jak lekarze traktowali swoich pacjentów? Czym zajmowali się średniowieczni studenci? Jak działały sądy?
Czemu małżonkowie trzymali bieliznę pod poduszką?
Frances i Joseph Gies znowu udowadniają, że średniowiecze to fascynująca epoka!
Oglądasz Grę o tron?
Natchnieniem dla George’a R.R. Martina przy Pieśni Lodu i Ognia były czasy średniowiecza. Wówczas wśród jego lektur znalazły się także książki małżeństwa Giesów. Dziś każdy z nas może kroczyć śladami pisarza w poszukiwaniu jest inspiracji.
Życie w średniowiecznym mieście to kolejna część wspaniałej trylogii, stanowiącej lekturę obowiązkową dla miłośników historii oraz każdego wielbiciela twórczości George’a R.R. Martina.
[Znak, 2018]
IV. Życie średniowiecznej kobiety
Kontynuacja bestsellerowych dzieł małżeństwa Frances i Josepha Gies o średniowiecznych praktykach, obyczajach i obowiązujących wówczas konwenansach. Po opisie życia w XIII-wiecznym francuskim mieście, czy zmaganiach niższych warstw społecznych z codziennością w średniowiecznej angielskiej wsi Elton, autorzy postanowili podzielić się z czytelnikami wiedzą na temat sytuacji kobiet w epoce trwającej prawie 1000 lat.
Książka ukazuje zmagania kobiet z obowiązkami stawianymi im przez społeczeństwo, a zwłaszcza przez Kościół, który w średniowieczu był główną siłą jednoczącą społeczeństwo i oddziałowującą na jego kulturę i obyczajowość. Z jednej strony, musiały dbać o ognisko domowe, z drugiej jednak zmuszane były do walki o swoje prawa. Autorzy w książce oddalają się od archetypu kobiety jako kobiety-matki czy matki-rodzicielki. Dzieło ukazuje małżonki jako te, które sprawują władzę wspólnie z mężami. Jako silne i kruche, królowe i służące, mniszki i morderczynie.
Książka ta, jest dziełem dwóch wybitnych historyków, którzy w swojej pisarskiej karierze wydali wspólnie imponującą liczbę prac na temat epoki średniowiecza. Z tego powodu "Życie średniowiecznej kobiety" jest jednym z precyzyjniej odwzorowanych rzeczywistości tej epoki.
George R.R. Martin twórca "Gry o tron" tworząc fascynujące i silne kobiece charaktery, czerpał garściami z historii średniowiecza. Opisy dworskich intryg, walki o władzę i nieposkromionych kobiecych ambicji zostały oparte na prawdziwych wydarzeniach.
"Życie średniowiecznej kobiety" to obowiązkowa pozycja, dla wszystkich, których fascynuje sacrum i profanum ludzkiej natury tamtego okresu, lektura dla fanów Georga R.R. Martina oraz miłośników historii średniowiecza.
[Znak, 2019]
V. Życie średniowiecznej rodziny
Poznaj świat, który zainspirował George’a R. R. Martina.
Fascynuje Cię średniowiecze?
Jak wydać za mąż "podstarzałą" dwudziestolatkę? I dlaczego absztyfikant zdeformowany przez ospę jest lepszy niż żaden? Jak ważne było inwestowanie w edukację synów? I czym miały się zajmować córki? Jak bardzo mezalians mógł zaszkodzić sytuacji finansowej rodziny?
Dwoje cenionych historyków znów zabiera nas w fascynującą podróż w świat wieków średnich. Tym razem podążamy tropem średniowiecznej rodziny. Odkrywamy tajemnice życia kilku pokoleń rodu od narodzin aż do śmierci oraz towarzyszące każdemu etapowi ich życia zwyczaje i rytuały. Dowiadujemy się, o czym marzyły średniowieczne żony, jak wyglądały zaloty, jak przebiegały ciąże, a nawet co przykładni mężowie musieli załatwiać na polecenie swoich niewiast.
Autorzy w epicki sposób przedstawiają zarówno wydarzenia, które zmieniły bieg historii, jak i te z życia codziennego.
Oglądasz "Grę o tron"?
"Życie średniowiecznej rodziny" to kolejna książka wybitnych badaczy, których książki zainspirowały George’a R. R. Martina do stworzenia fascynującego świata "Pieśni lodu i ognia". Prawdziwa gratka dla fanów jego twórczości oraz miłośników historii średniowiecza.
[Wydawnictwo Znak, 2020]
VI. Życie średniowiecznego rycerza
Lśniące zbroje, turnieje, szlachetne ideały – czy tak wyglądało życie średniowiecznego rycerza?
Niedoścignione wzory czy okrutnicy zabijający dla pieniędzy? Kim naprawdę byli średniowieczni rycerze?
Niezwykle elitarna formacja, której jedynym zadaniem i obowiązkiem była walka. To oni, na polach bitew, decydowali o biegu średniowiecznej historii. Mimo że w czasie wojny nie mieli dla przeciwników litości, dla nas są symbolami cnoty i rycerskiego honoru. Ich wspaniałe czyny opiewają pieśni, a legendy opowiadają o ich odwadze i lojalności. Jacy byli naprawdę? Która wersja ich historii jest tą prawdziwą?
Czy na zwycięstwie w turnieju rycerskim można było zarobić? Jak miał się rycerski etos do prawdziwego życia? Czy rycerskie przygody były równie barwne jak te opisywane w eposach? Czy rycerze byli wierni damom swoich serc? I czy każdy z nich miał swój zamek?
Frances Gies, współautorka bestsellerowej serii o życiu w średniowieczu, tym razem zabiera nas w fascynującą podróż do wieków średnich, aby bliżej poznać życie rycerza – najbardziej kultowej postaci tej epoki. Przeprowadzi nas od historii pierwszych rycerzy, przez członków zakonów krzyżowych, aż po schyłek tej formacji.
Na pewno słyszałeś mnóstwo legend o rycerzach, ale czy znasz ich prawdziwą historię?
[Wydawnictwo Znak Horyzont, 2021]
..........
...
|