Mises Ludwig von - Rząd wszechmogący. Narodziny państwa totalnego i wojny totalnej
..::(Info)::..
Autor: Mises Ludwig von
Tytuł oryginalny: Omnipotent Government
Język oryginalny: angielski
Tłumacz: Mateusz Guzikowski
Kategoria: Literatura naukowa i popularnonaukowa
Gatunek: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Forma: esej (szkic literacki) / zbiór esejów (szkiców)
Rok pierwszego wydania: 1944
Rok pierwszego wydania polskiego: 2018
Rozmiar: 623 MB
Czas: 14:06:26 h
Bitrate: zmienne kbps
Format: mp3
Czyta Patryk Trzcionka
..::(Opis)::..
Klasyczne dzieło najwybitniejszego przedstawiciela austriackiej szkoły ekonomii Ludwiga von Misesa wydane podczas jego emigracji w Stanach Zjednoczonych w 1948 r. i po raz pierwszy opublikowane po polsku w 2018 r. W „Rządzie wszechmogącym” Mises pokazuje, jakie zagrożenia wiążą się ze stosowaniem polityki protekcjonizmu i etatyzmu.
Książka zawiera wnikliwą analizę politycznej rzeczywistości ówczesnych Niemiec. Dowodzi, że korzenie totalitarnej tragedii, która wstrząsnęła światem, sięgają znacznie głębiej niż tylko przegranej I wojny światowej czy niekorzystnych dla Niemiec postanowień traktatu wersalskiego. Kraj ten już od połowy XIX wieku stopniowo odchodził od wolności, polityki wolnorynkowej i skończył rządzony przez Hitlera i nazistów.
Autor z charakterystyczną dla siebie konsekwencją i jasnością wywodu prowadzi słuchacza przez historię, ukazując mechanizmy utrwalania się etatystycznych błędów w mentalności elity oraz narodu. Przedstawia także czasy mu współczesne, wiążąc totalitaryzm z pochwałą rozrostu władzy państwowej i badając oblicza, które w różnych społeczeństwach potrafi on przyjąć. Mises ujmuje go jako problem globalny, dokonując krytycznego przeglądu ówczesnych wyobrażeń powojennego porządku politycznego, zawierających w sobie błędy „racjonalnego planowania” i rozprawia się z licznymi mitami, jak choćby przekonaniem o kapitalistycznej istocie nazizmu.
Okraszona nawiązaniami do dorobku teoretycznego Misesa, takimi jak dowiedzenie niemożności kalkulacji ekonomicznej w socjalizmie, książka pozwala w pełni docenić wiedzę i erudycję autora. Dzięki temu słuchacz będzie mógł spojrzeć jego oczami na jeden z najbardziej kluczowych okresów w dziejach ludzkości, silnie rzutujący również na współczesność.
W dobie powracającej mody na kontrolowanie przez instytucje państwa kolejnych sfer życia gospodarczego i osobistego, „Rząd wszechmogący” to znakomita przestroga przed rozwojem etatyzmu, a także narzędzie edukacji historycznej, politologicznej i ekonomicznej.
|