Best-Torrents.com




Discord
Filmy Polskie / HD
Amator / Camera Buff *1979* [1080p] [BluRay] [HT] [Film Polski]


Dodał: Uploader
Data dodania:
2022-10-16 13:55:31
Rozmiar: 1.89 GB
Ostat. aktualizacja:
2024-08-26 04:32:08
Seedów: 17
Peerów: 0


Komentarze: 0

...( Info )...

Tytuł: Amator / Camera Buff
Produkcja: Polska
Premiera: sierpień 1979 (świat)
Gatunek: Obyczajowy / Psychologiczny / Polityczny
Scenariusz: Krzysztof Kieślowski
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Czas trwania: 1 godz. 57 min.

...( O filmie )...
https://www.filmweb.pl/film/Amator-1979-3808
https://www.imdb.com/title/tt0078763/

...( Opis )...

Młody zaopatrzeniowiec kupuje kamerę filmową, aby uwiecznić na taśmie narodziny i rozwój swojej córeczki. Z biegiem czasu zaczyna odkrywać w sobie nową pasję.

Jeden z najgłośniejszych filmów, zaliczonych do tzw. kina moralnego niepokoju. Jego głównym bohaterem jest Filip Mosz – kapitalnie grany przez Jerzego Stuhra – zaopatrzeniowiec w zakładzie przemysłowym gdzieś w podkrakowskim miasteczku (dokładniej Chrzanów i okolice). Momentem przełomowym w jego życiu staje się kupno amatorskiej kamery filmowej. Filip bowiem, jako człowiek bez reszty oddany rodzinie, pragnie uwiecznić narodziny i rozwój swojej córki. Wieść o zakupie Mosza obiega zakład pracy. Filip otrzymuje propozycję nakręcenia filmu z okazji pięciolecia przedsiębiorstwa. Dyrektor zakładu obejmuje nawet protektorat nad nowo powstałym amatorskim klubem filmowym. Kieślowski z niezwykłą przenikliwością ukazuje powolna ewolucję Filipa, który z człowieka "schowanego" we własną prywatność i ceniącego ponad wszystko „święty spokój” przeobraża się w społecznika i artystę, wrażliwego na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość. Amatorskim filmom Mosza daleko bowiem do propagandy sukcesu. Wręcz przeciwnie – samorodny reżyser bezkompromisowo pokazuje wynaturzenia otaczającej go rzeczywistości. Cena prawdy jest jednak wysoka...


Film Krzysztofa Kieślowskiego z 1979 roku. W odróżnieniu od wielu innych dzieł zaliczanych do kina moralnego niepokoju, nie daje się jednak sprowadzić do społeczno-politycznego wymiaru. "Amator" to nie tylko krytyczny portret epoki późnego Gierka, lecz także autotematyczna opowieść o fascynacji kinem.


Film Kieślowskiego wydaje się być znakomitym spełnieniem postulatu poetów Adama Zagajewskiego i Juliana Kornhausera. W słynnej publikacji"Świat nie przedstawiony" (1974) domagali się oni, by polscy twórcy zajęli się opisem społecznego konkretu, szarą rzeczywistością, zakłamywaną przez propagandę i nieznajdującą reprezentacji w kulturze oficjalnej.


Filip Mosz (Jerzy Stuhr), pracownik zaopatrzenia w dużym zakładzie przemysłowym, zaczyna swoją przygodę z filmem właściwie przypadkowo. Ten niewyróżniający się niczym trzydziestolatek kupuje kamerę 8 mm, by uwiecznić pierwsze dni swojej córeczki. Nowo narodzone dziecko szybko schodzi jednak na drugi plan, ponieważ bohater bez reszty oddaje się nowemu hobby – filmowaniu. Dużą zachętę daje dyrektor fabryki (Stefan Czyżewski), który, doceniając walory "najważniejszej ze sztuk", tworzy mały klub filmowy i zleca Filipowi rejestrację ważnych wydarzeń z życia zakładu. Analizując profesjonalne dzieła i samemu dużo eksperymentując, Filip opanowuje w końcu techniczną stronę filmowania i zdobywa nagrodę na festiwalu filmów amatorskich. Kiedy mężczyzna już się nauczy, jak sprawnie obsługiwać kamerę, przyjdzie refleksja nad tym, po co w ogóle ją włączać. Dziesiąta Muza może służyć zarówno tworzeniu selektywnej i propagandowej wizji rzeczywistości, jak i wydobywaniu tego, co nieoznaczone, zepchnięte na margines, domagające się opisu. Filip szybko dochodzi do wniosku, że misją filmowca jest przedstawianie realnych, często wstydliwie skrywanych, dramatów ludzkich, a nie dokumentowanie hucznych jubileuszów. Nie trzeba dodawać, że dyrektor zakładu ma poglądy zgoła odmienne....


Co ciekawe, dopiero zrozumienie funkcjonowania medium filmowego prowadzi Filipa do zdobycia świadomości społecznej i politycznej. Mosz uzmysławia sobie, że istnieją potężne obszary rzeczywistości, które są wypierane z dyskursu publicznego, a narzucony odgórnie obraz świata jest oparty na kłamstwie i manipulacji. Mający wcześniej niewielkie potrzeby i zadowolony z życia zaopatrzeniowiec stwierdza nagle, że potrzebuje "czegoś więcej niż tylko spokoju" i zaczyna się angażować. Ryzykuje nie tylko utratą pracy, lecz także rozpadem małżeństwa. Czy jednak ukazując rozmaite patologie społeczne amatorski reżyser faktycznie komuś pomaga, czy też nieświadomie pogrąża porządnych ludzi, którzy, pełniąc rolę kozłów ofiarnych, będą musieli zapłacić za ujawnioną prawdę? Mosz musi sobie odpowiedzieć na pytanie o etykę filmowca, które wcześniej, jeszcze jako dokumentalista, wielokrotnie zadawał sobie sam Kieślowski. Jedno staje się dla bohatera jasne: analizę rzeczywistości trzeba zacząć od samego siebie.


Z treścią filmu znakomicie współgra jego stonowana i oszczędna forma: podobnie jak Filip Mosz, Kieślowski koncentruje się na zwyczajnych, codziennych wydarzeniach i z dużą wrażliwością obserwuje swoich bohaterów. "Amator" to dzieło fabularne, ale zrealizowane ze zmysłem dokumentalisty i wypełnione niemal paradokumentalnym autentykiem. Wrażenie realności potęguje pojawienie się w filmie autentycznych postaci, takich jak dziennikarz telewizyjny Andrzeja Jurga czy Krzysztof Zanussi, którzy występują w roli samych siebie. Mimo silnego zanurzenia we współczesnych realiach, "Amator" nie jest dziełem doraźnym i daje się odczytywać na wielu poziomach. Jedni odnajdą tu zapis społecznych nastrojów końca lat 70., inni traktat moralny lub refleksję na temat istoty kina. Właśnie ta uniwersalność spowodowała, że film został świetnie przyjęty na całym świecie (od Gdyni, poprzez Moskwę, aż po Chicago) i przyniósł Kieślowskiemu pierwszy wielki sukces.

...( Obsada )...

Jerzy Stuhr ... (Filip Mosz)
Małgorzata Ząbkowska ... (Irka, żona Filipa)
Ewa Pokas ... (Anna Włodarczyk)
Stefan Czyżewski ... (dyrektor fabryki)
Jerzy Nowak ... (Stanisław Osuch)
Tadeusz Bradecki ... (Witek Jachowicz)
i inni.

...( Dane Techniczne )...

Rozmiar: 1,89 GB
Rozdzielczość: 1520*1072
Język: Polski 2.0
System oceny filmów Motion Picture Association: NR
Częstotliwość wyświetlania klatek: 23.976 fps
Czas trwania: 1 godz. 53 min.
Pamiętaj aby poza granicami kraju korzystać z VPN dla swojego bezpieczeństwa.
Jeśli torrentujesz bez VPN, Twój dostawca usług internetowych może to zobaczyć. Zdławi połączenie i zostaniesz ukarany grzywną zgodnie z działaniami prawnymi!

Komentarze są widoczne tylko dla osób zalogowanych!

Żaden z plików nie znajduje się na serwerze. Torrenty są własnością użytkowników. Administrator serwisu nie może ponieść konsekwencji za to co użytkownicy wstawiają, lub za to co czynią na stronie. Nie możesz używać tego serwisu do rozpowszechniania lub ściągania materiałów do których nie masz odpowiednich praw lub licencji. Użytkownicy odpowiedzialni są za przestrzeganie tych zasad.

Copyright © 2024 Best-Torrents.com