Komercyjna wersja programu do odzyskiwania danych z nośników i urządzeń różnego typu – dysków HDD, dysków SSD i dysków zewnętrznych, pendrive’ów, kart pamięci, urządzeń z pamięcią Flash (smartfonów, tabletów, odtwarzaczy MP3/MP4, aparatów czy kamer cyfrowych), a także płyt CD/DVD. Przy pomocy Recuva można odzyskać dane utracone na skutek wykasowania ich przez użytkownika (omyłkowego lub celowego), infekcji złośliwym oprogramowaniem, awarii dysku itd. Program odzyskuje pliki także z nośników sformatowanych czy . mających uszkodzoną tablicę partycji. Narzędzie zostało stworzone przez twórców popularnego CCleanera.
Intuicyjny kreator odzyskiwania pojawi się tuż po pierwszym starcie Recuvy, a także przy kolejnych jej uruchomieniach, jeżeli tego sobie będzie życzył użytkownik. W kreatorze można zdecydować się na wyszukiwanie i odzyskiwanie tylko określonych typów plików z wybranej lokacji. Typy plików to: wszystkie typy, obrazy, pliki audio/wideo, dokumenty (w tym kopie zapasowe dokumentów MS Office), archiwa, jak również e-maile popularnych klientów poczty elektronicznej. Z kolei ustawienia lokacji pozwalają na wyszukiwanie utraconych danych na wszystkich nośnikach podłączonych do PC, na karcie pamięci lub iPodzie czy urządzeniu multimedialnym, w katalogu Dokumenty/Moje Dokumenty, w wybranej lokacji, a także na płytach CD/DVD.
W Recuva dostępne są dwie metody wyszukiwania utraconych/skasowanych danych. Skanowanie domyślne przebiega z dużą szybkością i jest zalecane przede wszystkim w celu wykrycia i odzyskania niedawno straconych plików. Z kolei skanowanie głębokie cechuje się znacznie większą dokładnością analizy nośnika, wykrywa większą ilość danych, ale trwa znacznie dłużej. Warto wspomnieć także o możliwościach programu w zakresach: analizy zawartości plików przeznaczonych do odzyskania (np. wyszukiwanie słów w dokumentach tekstowych), odtwarzania struktury katalogów usuniętych plików, odzyskiwania danych znalezionych w ukrytych folderach systemowych, wykrywania plików o zerowym rozmiarze, a także nadpisywania/niszczenia wybranych plików (kilka metod, niektóre całkiem skuteczne). Część z wymienionych funkcji można aktywować tylko poprzez opcje narzędzia.
Po zdefiniowaniu reguł skanowania program przeprowadzi analizę wybranych nośników czy lokacji i wyświetli jej wyniki w swoim głównym oknie. W trybie podstawowym zapoznamy się tabelą, która zawiera informacje o możliwościach odzyskania wykrytych plików, a także podaje ich nazwy, ścieżki, rozmiary, daty modyfikacji i statusy nadpisania. Odpowiednia kolumna tabeli lub kolor ikonki przy nazwie pliku świadczy o możliwości bądź niemożliwości odzyskania danych (brawa zielona ikonki – plik do odzyskania, kolor czerwony – przeciwnie). Z kolei tryb zaawansowany pozwala na wybranie lokacji do przeskanowania, uruchomienie normalnej analizy tej lokacji, jak również rozpoczęcie przeszukiwania zawartości wykrytych w niej plików pod względem zadanych ciągów znaków. Poza tym w tym trybie możliwe jest filtrowanie wyników (pod kątem typów plików, ścieżek, ciągów znaków w nazwach czy rozszerzeniach itp.), wyświetlanie podglądu graficznego odnalezionych obrazów, a także przeglądanie szczegółowych informacji o wykrytych plikach (w tym nagłówków w formie heksadecymalnej).
W menu kontekstowym listy wyników przeprowadzimy operacje związane z zaznaczaniem, odzyskiwaniem i sortowaniem danych. Możliwe jest przełączanie się pomiędzy różnymi widokami rezultatów (lista, drzewko lokacji, miniatury graficzne), zapisywanie wyników do pliku tekstowego, kopiowanie odnalezionych obrazów do schowka Windows oraz bezpieczne nadpisywanie/niszczenie danych (w celu zapewnienia niemożności ich odzyskania). Po wybraniu plików można uruchomić operację odzyskiwania. Zalecane jest przy tym zapisywanie plików na nośniku innym niż ten, z którego odzyskujemy dane. Dzięki temu nie nadpiszemy kolejnych, jeszcze nieodzyskanych plików na nim dostępnych."
OS: WinXP+
homepage: https://www.piriform.com/recuva
Screen: https://i.postimg.cc/yYpqfxRf/ScreenPL.png
|