W czasach gdy władza ogranicza do minimum lekcje historii w szkołach, o wiedzę historyczną swoich dzieci rodzice muszą zadbać sami. Książka Feliksa Konecznego wychodzi zdecydowanie naprzeciw tej naglącej potrzebie chwili.
Dzieła historyczne Konecznego mają olbrzymią wartość nie tylko poznawczą, ale i wychowawczą. Kształtują bowiem ducha narodu, zachęcają do intensywnej pracy intelektualnej i organizacyjnej na rzecz ojczyzny. Dają także możliwość zapoznania się z tymi faktami z historii Polski i świata, które są niejednokrotnie przemilczane we współczesnej historiografii, bądź fałszywie interpretowane. Dzieje naszego kraju przedstawiał nasz uczony przeważnie w porządku chronologicznym, chociaż w wielu przypadkach dokonywał różnego rodzaju porównań OPISywanych faktów z czasami wcześniejszymi lub późniejszymi. Opisywał także moralne konsekwencje poczynań władców polskich, jak też i innych bohaterów naszych dziejów, wskazując na skutki ich działań w kontekście polityki polskiej.
Ta perspektywa moralna czyni dzieła historyczne Konecznego czymś bardzo wartościowym; co więcej, ich lektura nie nudzi, lecz pociąga, dając satysfakcję ze zdobytej wiedzy. Koneczny uważał, że refleksja nad dziejami naszego narodu i państwa może nas słusznie skłaniać do optymistycznego na nią patrzenia, mimo wielu trudnych momentów. Nasz naród walnie przyczyniał się do obrony tych systemów wartości, które dla wszystkich narodów chrześcijańskiej Europy miały duże znaczenie.
„W historii polskiej - pisał krakowski historyk - były błędy, lecz nie było nikczemności. Polak nie potrzebował się wstydzić swego narodu i swej historii; także nie przestał miłować Ojczyzny i pracować dla Niej. Dzięki temu rozwój narodu polskiego nie przerwał się ani po utracie państwa, i historia polska nie skończyła się bynajmniej na rozbiorach".
Prof. dr hab. Ryszard Polak
|