INFO
> TYTUŁ: Układ krążenia [Serial po rekonstrukcji cyfrowej; oryginalny obraz 4:3]
> GATUNEK: Obyczajowy, Psychologiczny, EAP
> PRODUKCJA: Polska
> ROK PRODUKCJI: 1977-1978
> PREMIERA: 26 listopada 1978
> ILOŚĆ SEZONÓW: 1
> ILOŚĆ ODCINKÓW: 7
> CZAS ODCINKA: 74-81 min.
> REŻYSERIA: Andrzej Titkow
> SCENARIUSZ: Aleksander Minkowski
> MUZYKA: Jan Kanty Pawluśkiewicz
> ZDJĘCIA: Ryszard Jaworski, Zdzisław Kaczmarek
O FILMIE
> OCENA: Filmweb: 7,1/10; IMDb: 6,9/10
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=124186
https://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_kr%C4%85%C5%BCenia_(serial_telewizyjny)
https://www.filmweb.pl/serial/Uk%C5%82ad+kr%C4%85%C5%BCenia-1977-35835
https://www.imdb.com/title/tt2114248/
OPIS
> Po niesłusznym odebraniu prawa do wykonywania zawodu lekarza, Roman Bognar przeprowadza się na wieś, by znaleźć prawdziwego sprawcę eutanazji i odzyskać swoje dobre imię. (filmweb.pl)
> Układ krążenia – polski serial telewizyjny w reżyserii Andrzeja Titkowa, ukazujący m.in. nieprawidłowości w służbie zdrowia w latach 70. Polski Ludowej. Autorem scenariusza był Aleksander Minkowski.
Początkowo powstał film telewizyjny Wysoka góra, który wyemitowano 22 lipca 1977. Film został bardzo dobrze przyjęty, więc zrealizowano serial Układ krążenia, a Wysoka góra stała się jego pierwszym odcinkiem.
Bohater serialu, wdowiec dr Bognar, zostaje niesłusznie posądzony o dokonanie eutanazji i pozbawiony prawa do wykonywania zawodu lekarza. Nie mogąc znieść bezczynności, na własną rękę prowadzi śledztwo. Trafia na trop, a poszukując winnego musi zmieniać miejsce pobytu. Pracuje jako pielęgniarz, higienista w technikum, nawet pomaga zielarce na wsi. Kolejno eliminuje podejrzanych, a przy okazji poznaje warunki, w jakich pracują lekarze poza takim szpitalem, w jakim on był dotychczas.
Pod koniec 1978, w czasie gdy serial był emitowany w telewizji, Wydawnictwa Radia i Telewizji wydały książkę Aleksandra Minkowskiego Układ krążenia, ilustrowaną kadrami (fotosami) z serialu. (pl.wikipedia.org)
> Jest to serial psychologiczno - obyczajowy, którego bohaterem jest lekarz, doktor Bognar. Cechuje go uczciwość, powołanie, pasja zawodowa i upór. Posądzony fałszywie o dokonanie eutanazji i zawieszony w prawach wykonywania zawodu, postanawia sam na własną rękę - niezależnie od prowadzonego dochodzenia przez organa MO - prowadzić śledztwo i znaleźć prawdziwego winowajcę. W tym celu przenosi się z miejsca na miejsce, zmienia kilkakrotnie pracę, poznaje różnych ludzi. Każdy odcinek przedstawia kolejny etap poszukiwań doktora Bognara. Bognar przechodzi złożony proces zdobywania doświadczeń życiowych, ludzkich - z odcinka na odcinek staje się bogatszy o doświadczenia wyniesione z pracy w wiejskich ośrodkach zdrowia czy prowincjonalnych szpitalach. (filmpolski.pl)
> Doktorowi Bognarowi Okręgowa Izba Lekarska odbiera prawo do wykonywania zawodu. Jest fałszywie posądzony o dokonanie eutanazji. W poszukiwaniu prawdziwego sprawcy wyjeżdża na prowincję. Pracuje tam jako pomoc lekarska w przyzakładowej przychodni, pomocnik zielarki, pielęgniarz w szpitalu, higienista w technikum rolniczym. Kolejno eliminuje podejrzanych, a przy okazji poznaje warunki, w jakich pracują lekarze w prowincjonalnych szpitalach.
Jeden z pierwszych, polskich seriali medycznych opowiada m.in. o nieprawidłowościach w służbie zdrowia w latach 70. Scenariusz napisał Aleksander Minkowski, popularny w PRL powieściopisarz. (tvp.pl)
Spis odcinków:
========
05. Cudowne źródło
> Kolejną poszukiwaną przez Bognara osobą jest lekarz prowadzący wiejski ośrodek zdrowia w podgórskiej wiosce. Bognar znajduje tam pracę jako pomocnik miejscowej zielarki. Przypadek sprawia, że musi użyć swych umiejętności lekarza. Razem z Bilskim przeprowadza udaną operację. Przy tej okazji dowiaduje się czegoś w interesującej go sprawie.
06. Huśtawka
> O następnym poszukiwanym Bognar wie, że to ktoś związany z Krakowem. Szuka więc pracy w tym mieście. Trafia jako pielęgniarz do szpitala, gdzie nawiązuje przyjaźń z pracującą tam doktor Brzeską. Rozpoznaje ona w pielęgniarzu znanego doktora, którego poznała na praktyce w stołecznym szpitalu. Z czasem przyjaźń przeradza się w coś więcej.
07. Doktor Bognar
> Bognar bierze urlop i jedzie do pobliskiego miasteczka, aby spotkać się z ostatnim mogącym uwolnić go od podejrzeń człowiekiem. To Łoboda, właściciel warsztatu samochodowego. W nawiązaniu kontaktu pomaga miejscowy lekarz, doktor Czarnobil, stryj Ewy Brzeskiej. W trakcie rozmowy Bognar zyskuje pewność, że Łoboda dał łapówkę, ale nie może dowiedzieć się, komu ona została wręczona. Wkrótce Bognar dostaje wezwanie do stawienia się w Komendzie MO w Warszawie. Co go tam czeka? Czy będzie mógł wrócić do pracy? Jak ułoży się jego życie osobiste?
OBSADA
> Edward Linde-Lubaszenko - doktor Roman Bognar
> Cezary Morawski - Maciej, syn Bognara
> Joanna Sobieska - Anna Lipczyc, pacjentka Bognara
> Maria Wachowiak - doktor Ewa Brzeska
> Mieczysław Voit - profesor Burski, szef Bognara
> Zdzisław Wardejn - doktor Karlewicz
> Henryk Talar - doktor Wiktorczyk
> Jerzy Trela - kapitan MO
> Gustaw Lutkiewicz - Piotr Łoboda
> Halina Golanko - sekretarka medyczna Alicja Wróbel
> Hanna Bieluszko - Katarzyna, lekarka w ośrodku w Sokołówce
> Mieczysław Milecki - dyrektor szpitala
> Janusz Bylczyński - inżynier Wiktor Jesion
> August Kowalczyk - Marek Lipczyc
Pełna obsada:
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=124186
DANE TECHNICZNE
Przykładowy E01:
Format plików: *.ts
Wideo: 800 x 450; oryginalny obraz 4:3; 1770 kbps; h264; 25 fps
Audio: aac; 176 kbps; kanały 2; 44100 Hz
S: TVP/VOD
Serial po rekonstrukcji cyfrowej.
|