INFO
> TYTUŁ: Wojna domowa [obraz 4:3]
> GATUNEK: Komedia, Obyczajowy, EAP
> PRODUKCJA: Polska
> ROK PRODUKCJI: 1965-1966
> PREMIERA: 24 października 1965
> ILOŚĆ SEZONÓW: 1
> ILOŚĆ ODCINKÓW: 15
> CZAS ODCINKA: 24-53 min.
> REŻYSERIA: Jerzy Gruza
> SCENARIUSZ: Mira Michałowska (Maria Zientarowa), Jerzy Gruza
> ZDJĘCIA: Mieczysław Jahoda, Antoni Wójtowicz
> MUZYKA: Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz
O FILMIE
> OCENA: Filmweb; 7,6/10; IMDb: 7,6/10
http://filmpolski.pl/fp/index.php?film=123751
https://www.filmweb.pl/serial/Wojna+domowa-1965-11753
https://www.imdb.com/title/tt0364904/
OPIS
> Anula i Paweł nie mogą się doczekać wejścia do świata dorosłych. Niestety, rodziny nie zawsze potrafią zrozumieć ich dylematy - nie nadążają za zmiennymi nastrojami i zainteresowaniami nastolatków. Kultowa komedia Jerzego Gruzy. W rolach głównych Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Kazimierz Rudzki i Andrzej Szczepkowski.
Mimo że Jankowscy i Kamińscy mieszkają w jednym bloku, więcej ich łączy, niż dzieli. Ci pierwsi starają się wychowywać syna surowo, rzadko go chwalą. Drudzy - nie mają własnych dzieci, Anula trafia do nich ponieważ jej rodzice się rozwodzą i ktoś musi się dziewczyną zaopiekować. Po raz pierwszy żyją pod jednym dachem z nastolatką, są więc dość liberalni, wyrozumiali i... mało asertywni. Paweł i Anula szybko się zaprzyjaźniają - podobnie jak ich opiekunowie, połączeni rodzicielskimi problemami. Energiczna młodzież przysparza dorosłym wielu kłopotów, z których jakimś cudem wszystkim udaje się wyjść obronną ręką.
Scenariusz serialu powstał na podstawie książki, zawierającej felietony publikowane przez Mirę Zientarową (wł. Mira Michałowska) na łamach „Przekroju” w latach 50. i 60. Autorka z niezwykłym poczuciem humoru i ironią opisywała stosunki rodzinne oraz obyczajowość polskiego społeczeństwa. To zagwarantowało telewizyjny sukces „Wojny domowej” - pierwsze siedem odcinków spotkało się z tak entuzjastycznym przyjęciem, że zdecydowano się wyprodukować kolejnych osiem części.
W serialu gościnnie pojawili się m.in. Irena Dziedzic (odc. 1), Magdalena Zawadzka (odc. 2), Bohdan Łazuka (odc. 15), Zbigniew Cybulski (odc. 13) i Bogumił Kobiela (odc. 10).(tvp.pl)
> Przekomiczna Irena Kwiatkowska i niezapomniany Kazimierz Rudzki jako rodzice Pawła, Alina Janowska jako pełna werwy, atrakcyjna ciotka i Andrzej Szczepkowski, dystyngowany, o wspaniałym poczuciu humoru wujek Anulki, wreszcie zabawny Jarema Stępowski, który zbierał suchy chleb dla konia - pozostali w pamięci widzów oglądających przed laty "Wojnę domową". Autorka scenariusza, Mira Michałowska - pisarka, dziennikarka, satyryk i tłumaczka literatury anglosaskiej, m.in. Hemingwaya - pod pseudonimem Maria Zientarowa publikowała w latach 50. i 60. na łamach "Przekroju" swoje opowiastki z życia dwóch rodzin. Kolejne rozdziały "prozy w odcinkach" złożyły się na książkę, później powstał scenariusz telewizyjny. Olbrzymie powodzenie pierwszej, 7- odcinkowej serii filmów - Złoty Ekran w kategorii programów rozrywkowych, Złota Maska dla Aliny Janowskiej - skłoniły realizatorów do kontynuowania serialu i nakręcenia następnych 8 odcinków. - "Wojna domowa" jest przede wszystkim komedią - mówiła autorka scenariusza. - Nie chciałam atakować młodzieży ani rodziców, ani tym bardziej szkoły, acz nie twierdzę, że właśnie ta instytucja ma być powszechnie przestrzeganym tabu. Chciałam zabawić trochę telewidzów kosztem drobnych śmiesznostek dnia codziennego. [PAT]
Spis odcinków:
======
11. Co każdy chłopiec...
> Pani Zofia nagle uświadamia sobie, że Paweł stał się już zupełnie dużym chłopcem. Jest przerażona zwłaszcza, że znajduje w kieszeni syna fotografię dziewczyny. Śledzi go podczas randki w parku. Niestety, ma pecha - zostaje przyłapana przez strażnika na niszczeniu zieleni i zdemaskowana przed synem. Wyobraźnia podsuwa pani Zofii najgorsze domysły, przede wszystkim to, że zostanie babcią. Prosi więc męża, by uświadomił Pawła.
12. Monolog zewnętrzny
> Państwo Jankowscy wychodzą z wizytą. Paweł, który kategorycznie odmówił odwiedzenia cioci, za karę zostaje w domu i ma podczas nieobecności rodziców przemyśleć swoje postępowanie i charakter. Chłopak przypomina sobie rozmaite sytuacje ze swojego życia. Dochodzi do wniosku, że to "starzy" są beznadziejni. Po powrocie państwo Jankowscy zastają w domu pobojowisko.
13. Młode talenty
> Zespół muzyczno-wokalny, w którym występuje Paweł, bierze udział w festiwalu młodych talentów. Młodzież gra i śpiewa, a rywalizacja przenosi się na widownię i za kulisy. Rodzice, a zwłaszcza mamusie, oczekują zwycięstwa i uznania dla swoich pociech w nadziei, że sukces otworzy im drogę do kariery.
14. Nowy nabytek
> Paweł znajduje w gazecie ogłoszenie, że z ważnych powodów rodzinnych ktoś oddaje za darmo pudla z rodowodem. Ojciec nie chce słyszeć o żadnym psie, ale Pawłowi i Anuli udaje się namówić panią Irenę, by odpowiedziała na anons. Pan Lejko przywozi pudla Korka, który nie znosi jego 3-letniego synka. Korek jest bardzo ładny, ale ciągle sika, zostaje więc przechrzczony na Lejka. Poza tym gryzie książki, kapcie, jest nie do wytrzymania. Państwo Kamińscy dają ogłoszenie, ale nikt się nie zgłasza…
15. Siła wyobraźni
> Paweł dowiaduje się, że jeden z jego szkolnych kolegów został adoptowany. Przejęty tym odkryciem, zaczyna spostrzegać to, czego dotychczas nie zauważał - że właściwie ani do matki, ani do ojca nie jest podobny. Może matka zdradziła ojca i rzeczywistym ojcem Pawła jest ktoś sławny: Einstein? Bohdan Tomaszewski? Wicherek? Bohdan Łazuka? Ale czy matka jest jego matką? Właściwie nic pewnego o sobie nie wie. Z pomocą Anuli Paweł próbuje ustalić, czy jest dzieckiem swoich rodziców.
OBSADA
> Elżbieta Góralczyk, Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Krzysztof Musiał, Kazimierz Rudzki, Andrzej Szczepkowski, Jarema Stępowski i inni
Pełna obsada:
http://filmpolski.pl/fp/index.php?film=123751
DANE TECHNICZNE
Przykładowy E01:
Format plików: *.ts
Wideo: 800 x 450; oryginalny obraz 4:3; 1860 kbps; h264; 25 fps
Audio: aac; 92 kbps; kanały 2; 44100 Hz
S: VOD
|