Best-Torrents.com




Discord
TV / Komedia obyczajowa
Alternatywy 4 [E05-09] [Finał] (1983) [450p] [WEB-DL] [x264-EAP] [rekonstrukcja cyfrowa] [Serial polski] + Bonusy


Dodał: edgar
Data dodania:
2020-04-25 12:53:31
Rozmiar: 4.13 GB
Ostat. aktualizacja:
2024-02-18 21:03:28
Seedów: 7
Peerów: 0


Komentarze: 4

INFO

> TYTUŁ: Alternatywy 4 [Serial po rekonstrukcji cyfrowej; obraz 16:9]
> GATUNEK: Komedia obyczajowa, Satyra, EAP
> PRODUKCJA: Polska
> ROK PRODUKCJI: 1983
> PREMIERA: 30 listopada 1986; 13 września 2014 (zrekonstruowana cyfrowo wersja na kanale TVP HD)
> ILOŚĆ SEZONÓW: 1
> ILOŚĆ ODCINKÓW: 9
> CZAS ODCINKA: ok. 55 min.

> REŻYSERIA: Stanisław Bareja
> SCENARIUSZ: Stanisław Bareja, Janusz Płoński, Maciej Rybiński
> ZDJĘCIA: Wojciech Jastrzębowski
> MUZYKA: Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz




O FILMIE

> OCENA: Filmweb: 8,2/10; IMDb: 8,5/10

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=123615
https://pl.wikipedia.org/wiki/Alternatywy_4
https://www.imdb.com/title/tt0084971/
https://www.filmweb.pl/serial/Alternatywy+4-1983-33998





OPIS

> Ostatnia dekada PRL-u. Do bloku na nowo wybudowanym osiedlu na warszawskim Ursynowie wprowadzają się lokatorzy. Pochodzących z różnych grup społecznych mieszkańcy zaczynają tworzyć zgraną wspólnotę. Na przeszkodzie staje im jednak pewien marzący o władzy karierowicz z Pułtuska – gospodarz domu Stanisław Anioł. (vod.tvp.pl)

> Polski serial telewizyjny z 1983 w reż. Stanisława Barei, na skutek działań cenzury emitowany po raz pierwszy w 1986.
Cenzura wycięła z serialu całe sceny oraz fragmenty scen. Po trzydziestu latach serial został poddany cyfrowej rekonstrukcji oraz uzupełniony o sceny usunięte przez cenzurę, które udało się odnaleźć w archiwach Telewizji Polskiej.

Perypetie mieszkańców bloku przy ul. Alternatywy 4 na nowym osiedlu w dzielnicy Ursynów w Warszawie (za scenerię posłużył budynek przy ul. Marii Grzegorzewskiej 3) pochodzących z różnych grup społecznych oraz przebiegłego gospodarza domu. Przedstawia warunki życia społecznego i stosunki międzyludzkie w PRL lat 80. XX w. (pl.wikipedia.org)

Piosenka z serialu:
===========

Nad wszystkim czuwa gospodarz domu
Nie da on krzywdy zrobić nikomu
Zawsze pomoże o każdej porze
O, mój Boże

> Stanisław Bareja (1929 - 1987) należał do tych nielicznych polskich reżyserów, którzy poświęcili się wyłącznie komedii. I co więcej - odnieśli niekwestionowany sukces. W bogatym dorobku autora "Misia" znalazły się bowiem tylko dwa gatunkowo odmienne utwory: "Dotknięcie nocy" (1962) i pierwszy polski serial kryminalny "Kapitan Sowa na tropie" (1965). Pochodzą one z początkowego okresu jego twórczości i nie odegrały w późniejszej biografii artystycznej Barei poważniejszej roli. Co innego komedie. Dzięki takim, jak "Poszukiwany - poszukiwana" (1973), "Nie ma róży bez ognia" (1974), czy słynny "Miś" (1980) Bareja wpisał się na stałe w annały rodzimej kinematografii. Twórczość autora "Bruneta wieczorową porą" dzieli się zwykle na dwa okresy. Pierwszy obejmuje lata sześćdziesiąte. Reżyser kręcił wówczas lekkie, przyjemne komedie sytuacyjne, zatrącające nawet o bulwarową farsę i wodewil. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych beztroski "śmiech dla śmiechu" zastąpił "śmiech z podtekstami" - zjadliwa ironia i kpina z peerelowskiej rzeczywistości, satyra na narodowe przywary, posunięta nierzadko aż do surrealizmu. Serial "Alternatywy 4" należy do tego drugiego nurtu. Zrealizowany na początku lat osiemdziesiątych dość długo "odpoczywał" na sławetnej "półce". Emisji (w wersji okrojonej przez cenzurę) doczekał się dopiero na przełomie 1986 i 1987 roku, zaskarbiając sobie sympatię i zainteresowanie widzów. Nieco mniej przychylna była krytyka. Wytykano serialowi brak spójności, nierówne tempo, chaotyczny montaż. Zastrzeżenia recenzentów budziła także konstrukcja fabuły, w myśl której cała akcja, choć "zjednoczona" losami mieszkańców nowego bloku, zasadza się na mniej lub bardziej autonomicznych mini - scenkach i skeczach. Mimo utyskiwań krytyki kolejne odcinki "Alternatywy 4" systematycznie przykuwały do telewizorów miliony widzów. Zasługa to nie tylko humorystycznych perypetii głównych bohaterów, ale też niemal całej polskiej czołówki aktorskiej, która zaludniła ironiczno - prześmiewczy świat serialu. (filmpolski.pl)



Spis lokatorów Alternatywy 4:
=============

Piętro Numer mieszkania Mieszkaniec
Parter 1. Stanisław i Mieczysława Aniołowie
    2. Antoni Kierka i Majewscy
I piętro 3. Balcerkowie
    4. Kubiakowie
    5. Tekla Wagnerówna
II piętro 6. prof. Dąb Rozwadowski
    7. Bożena Lewicka
    8. docent Furman
III piętro 9. Kotkowie
    9. Kołkowie
   11. Krzysztof Manc
IV piętro 12. Abraham Lincoln
   13. Jan Winnicki



Strona poświęcona serialowi:
> http://www.alternatywy4.net/



Spis odcinków:
========

odc. 5 – Dwudziesty stopień zasilania
> Przychodzi zima. W bloku wyłączają ogrzewanie, ciepłą wodę, często i światło. Towarzysz Winnicki namawia lokatorów, by trzymać się
solidarnie, razem, po czym przenosi się do willi byłej żony. Pozostali mieszkańcy nie załamują rąk. Manc znajduje na wysypisku starą
lokomotywę kolejki wąskotorowej, Kotek dźwigiem przenosi ją pod blok. W kolejce pali się węglem, a rura doprowadza ciepło do węzła w piwnicy.
Do bloku wprowadza się Murzyn, który wynajmuje mieszkanie od inżyniera. Kiedy Anioł ogłasza czyn społeczny - skopanie u pod trawnik - pojawia się tylko ów Murzyn i sam wykonuje całą robotę.

odc. 6 – Gołębie
> Stanisław Anioł doskonali sposoby uzależniania od siebie niesubordynowanych lokatorów. Prosi, grozi, intryguje, kontroluje korespondencję. Najłatwiej idzie mu z Murzynem, najwięcej problemów stwarza niedawny alkoholik z Pragi, Balcerek. W końcu Anioł wysyła mu fikcyjne wezwanie na kurację odwykową, po czym - powołując się na swoje znajomości - obiecuje wezwanie unieważnić. W zamian Balcerek musi przysiąc, że będzie brał udział w czynach społecznych, a nawet próbach chóru. Gospodarz domu powołuje też radę mieszkańców, która odtąd będzie ustalała kolejność sprzątania. Na czele rady staje docent Furman.

odc. 7 – Spisek
> Stanisław Anioł dba o to, by zająć lokatorom każdą minutę. Przykładnie sprzątają klatkę schodową i teren wokół bloku, a wieczory spędzają w suszarni, biorąc udział w próbach chóru. Dozorca przechodzi sam siebie, mieszkańcy domu mają już dość jego tyranii. Majewski, Balcerek, Kołek, Kotek i prof. Dąb-Rozwadowski organizują spisek, w który wciągają prawie wszystkich. Pod pismem do prezesa spółdzielni o odwołanie Anioła podpisuje się mnóstwo osób, lecz prezes wita delegację kpinami. Nauczycielce Bożence udaje się wreszcie spędzić całą noc z docentem Furmanem. Śpiewaczka Kubiak-Kolińska ma dziwny wypadek samochodowy.

odc. 8 – Wesele
> W mieszkaniu Balcerka odbywa się wesele. Wskutek awarii wodociągu do Balcerków schodzi się cały blok i robi się potworne zamieszanie. Gdy zaczyna szwankować także elektryczność, wszyscy przenoszą się do prominenta Winnickiego, by w jego tranzystorowym telewizorze obejrzeć ważny mecz. Przy okazji Winnicki wyjaśnia zebranym konieczność wprowadzenia podwyżek cen mięsa. Meczu nie może obejrzeć docent Furman, gdyż na polecenie Anioła śledzi Ewę Majewską. Okazuje się, że Ewa pracuje w "Kongresowej" jako striptizerka.

odc. 9 – Upadek
> Bawiący w mieszkaniu Winnickiego Anioł odbiera telefon i dzięki temu dowiaduje się, że wkrótce przyjedzie do Warszawy światowa delegacja burmistrzów dzielnic. Prominent ma wytypować blok, który goście odwiedzą. Korzystając z okazji Anioł bez wahania wskazuje blok przy Alternatywy 4. Ale dla lokatorów jest to wspaniała szansa, aby zaszkodzić znienawidzonemu gospodarzowi domu. Delegacja zastaje ruderę, przygotowaną na wzór pijackiej meliny - lokatorzy udają żebraków, pijaków, degeneratów, nożowników. Goście uciekają w popłochu, Anioł zostaje zwolniony. Nowym dozorcą zostaje Cichocki, który dzięki temu otrzymuje wreszcie wymarzony przydział na mieszkanie.



Bonusy:
=====
> Ebook PDF, EPUB, MOBI: Janusz Płoński - Alternatywy 4. Przewodnik po serialu i rzeczywistości.





OBSADA

> Roman Wilhelmi – Stanisław Anioł, gospodarz domu
> Bożena Dykiel – Mieczysława Anioł
> Bolesław Płotnicki – Antoni Kierka, emeryt na wózku inwalidzkim
> Barbara Rachwalska – Tekla Wagnerówna, emerytka
> Wiesław Gołas – Czesław Majewski vel. Henryk Gwizdecki
> Elżbieta Jagielska – Majewska
> Hanna Bieniuszewicz – Ewa Majewska, stripteaserka
> Witold Pyrkosz – Józef Balcerek
> Zofia Czerwińska – Zofia Balcerkowa
> Jerzy Turek – Tadeusz Kubiak, księgowy
> Halina Kowalska – Elżbieta Kolińska-Kubiak, śpiewaczka
> Wojciech Pokora – docent Zenobiusz Furman
> Stanisława Celińska – Bożena Lewicka, nauczycielka
> Mieczysław Voit – profesor Ryszard Dąb-Rozwadowski
> Ewa Ziętek – Zosia, gospodyni profesora, kochanka Kubiaka
> Jerzy Bończak – Krzysztof Manc, konstruktor i wynalazca
> Jerzy Kryszak – lekarz Zdzisław Kołek
> Anna Chitro – Kołkowa
> Kazimierz Kaczor – Zygmunt Kotek, dźwigowy
> Krystyna Tkacz – Kotkowa
> Ryszard Raduszewski – Abraham Lincoln, stypendysta z Harvardu
> Janusz Gajos – Jan Winnicki, towarzysz partyjny
> Ewa Milde – Wiesława Winnicka
> Danuta Kowalska – Jola, narzeczona Winnickiego
> Gustaw Lutkiewicz – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej
> Tatiana Sosna-Sarno – sekretarka
> Bronisław Pawlik – Dionizy Cichocki
> Wanda Kozera-Hyży – „Eva 1”, robot kolejkowy
> Wojciech Siemion – inżynier Henryk Dominek

Pełna obsada:
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=123615






DANE TECHNICZNE

Przykładowy E01:

Format plików: *.ts
Wideo: 800 x 450; 16:9; 1800 kbps; h264; 25 fps
Audio: aac; 110 kbps; kanały 2; 44100 Hz

S: VOD
Rekonstrukcja cyfrowa.
Proporcje obrazu we wstawce 16:9, czyli mniejszy (!) kadr od oryginału (4:3).

Komentarze są widoczne tylko dla osób zalogowanych!

Żaden z plików nie znajduje się na serwerze. Torrenty są własnością użytkowników. Administrator serwisu nie może ponieść konsekwencji za to co użytkownicy wstawiają, lub za to co czynią na stronie. Nie możesz używać tego serwisu do rozpowszechniania lub ściągania materiałów do których nie masz odpowiednich praw lub licencji. Użytkownicy odpowiedzialni są za przestrzeganie tych zasad.

Copyright © 2025 Best-Torrents.com